
Materiały bioaktywne w stomatologii
Podczas webinarium wykład wygłosi dr n. med. Marta Maciak
(Alfa‑Dental Centrum Stomatologii Estetycznej w Krakowie).
Webinarium odbędzie się w poniedziałek 15 marca 2021 r. w godzinach 18:00-21:20. Będzie to retransmisja wykładu z soboty 13 marca.
Prosimy nie rejestrować się dwukrotnie na ten sam wykład w różnych terminach. Podwójne rejestracje będą kasowane z pozostawieniem dokonanej później.
Udział w webinarium możliwy jest po wcześniejszej rejestracji na stronie internetowej organizatora:
www.mip-konferencje.pl w terminie do dnia 14 marca 2021 r. do godz. 18:00.
Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy o staranne wypełnianie formularza zgłoszenia z uwzględnieniem wielkości liter, gdyż na podstawie wpisanych danych system będzie generował zaświadczenia o uczestnictwie w webinarium.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail: webinar@mip-pharma.pl
UDZIAŁ W WEBINARIUM JEST BEZPŁATNY
ORGANIZATORZY PRZEWIDUJĄ PRZYZNANIE UCZESTNIKOM SPOTKANIA 3 PUNKTÓW EDUKACYJNYCH
(zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 roku w sprawie sposobów dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów).
Zapisując się na webinarium uczestnik akceptuje regulamin.
Warunkiem otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie jest osobisty udział w webinarium.
Treść wykładu
W ostatnich latach, dzięki postępowi technologii, obserwujemy burzliwy rozwój materiałów stomatologicznych. Przyczynia się to do znacznej poprawy ich właściwości zarówno fizycznych, jak i chemicznych, co umożliwia ich stosowanie w różnych sytuacjach klinicznych. Jednak wciąż pozostają one materiałami pasywnymi, uzupełniającymi jedynie brakujące fragmenty zęba.
Poszukiwano materiału do rekonstrukcji, który spełniałby wymagania stawiane materiałom bioaktywnym, czyli wywierał efekt i powodował odpowiedź ze strony tkanek, był materiałem aktywnym, a nie pasywnym w środowisku jamy ustnej. Materiał bioaktywny powinien dostarczać jony do tkanek zęba i stymulować mineralizację, poprzez zamianę fosforanu wapnia w apatyt. Proces ten zapobiega powstawaniu mikroprzecieku, który doprowadza do utraty wypełnień.
Dotychczas za bioaktywne uważano tylko MTA i Biodentine (Septodont). Niestety ich zastosowanie jest bardzo ograniczone. Za przełom w stomatologii można uznać pojawienie się zupełnie nowej grupy materiałów bioaktywnych – materiałów wypełnieniowych dostępnych już na naszym rynku.
Prowadzący
-
Marta Maciak
