23 listopada 2024 09:00 - 12:30
Webinar online
MIP Pharma Polska Sp. z o.o. zaprasza na webinarium pt.:
„Farmakoterapia bólu oraz stanów zapalnych w stomatologii”,
podczas którego wykład wygłosi dr hab. n. med. Jarosław Woroń
(Kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
kierownik Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków).
Udział w webinarium możliwy jest po wcześniejszej rejestracji na stronie platformy webinarowej ClickMeeting: https://mippharma.clickmeeting.com/farmakoterapia/register
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Po poprawnym zarejestrowaniu powinni Państwo otrzymać automatyczne potwierdzenie rejestracji.
Indywidualne linki umożliwiające udział w webinarium będą rozsyłane 3 doby, 1 dobę oraz 1 godz. przed wydarzeniem (proszę sprawdzić foldery SPAM, JUNK). Zachęcamy do sprawdzenia działania linku i wcześniejszego przetestowania Państwa połączenia: https://mippharma.clickmeeting.com/farmakoterapia/connection-tester
W razie problemów z rejestracją lub linkami do webinaru prosimy o kontakt: webinar@mip-pharma.pl.
Nagranie webinaru zostanie udostępnione zarejestrowanym uczestnikom na okres 14 dni, przy czym punkty edukacyjne i zaświadczenia przysługują wyłącznie lekarzom dentystom uczestniczącym w webinarze.
Zaświadczenia o uczestnictwie zostaną do Państwa rozesłane w ciągu 1 tygodnia po webinarium. W razie problemów z otrzymaniem zaświadczenia prosimy o kontakt pod adresem: certyfikaty@mip-pharma.pl.
UDZIAŁ W WEBINARIUM JEST BEZPŁATNY. ORGANIZATORZY PRZEWIDUJĄ PRZYZNANIE UCZESTNIKOM SPOTKANIA 3 PUNKTÓW EDUKACYJNYCH (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 roku w sprawie sposobów dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów).
Treść prezentacji:
Ból jest jednym z najczęściej występujących objawów z jakimi w swojej praktyce spotyka się lekarz dentysta. Prawidłowe postępowanie farmakologiczne powoduje, że u pacjenta dochodzi do poprawy jakości życia, ale jednoczasowo znacząco zostaje zredukowane ryzyko chronifikacji bólu. Chronifikacja bólu spowodowana nieprawidłowym doborem leków, nie tylko analgetyków, jest jednym z elementów tzw. farmakoterapii inwalidyzującej z uwagi na jej niepożądane konsekwencje nie tylko somatyczne, ale także psychiczne.
W trakcie wykładu zostaną omówione aktualne aspekty patofizjologii bólu ze szczególnym naciskiem na prawidłowe leczenie farmakologiczne. Omówione zostaną, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, zasady stosowania analgetyków wskazując na istotne praktycznie różnice w grupie analgetyków opioidowych i opioidów. Omówione zostaną także zasady racjonalnego stosowania koanalgetyków w bólu neuropatycznym. Na podstawie opisów przypadków pacjentów wskazane zostaną błędy jakie często są popełniane w praktyce leczenia bólu, szczególnie bólu zapalnego, a także zostaną opisane najczęstsze interakcje leków z lekami przeciwbólowymi, które stosowane są w polifarmakoterapii. Zwrócimy uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania suplementów diety oraz samoleczenia bólu przez pacjentów z użyciem leków dostępnych bez recepty.