Pacjent z chorobami układu krążenia w gabinecie stomatologicznym

Data i godzina:

18 stycznia 2025 09:00 - 12:30

Lokalizacja wydarzenia

Webinar online

About The Events

MIP Pharma Polska Sp. z o.o. zaprasza na webinarium pt.:

„Pacjent z chorobami układu krążenia w gabinecie stomatologicznym”,

podczas którego wykład wygłosi dr n. med. Leszek Mierzejewski

(Gabinet Lekarski Kardiologiczny w Gdańsku).

 

Udział w webinarium możliwy jest po wcześniejszej rejestracji na stronie platformy webinarowej ClickMeeting: LINK DO REJESTRACJI

O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Po poprawnym zarejestrowaniu powinni Państwo otrzymać automatyczne potwierdzenie rejestracji.

Indywidualne linki umożliwiające udział w webinarium będą rozsyłane 3 doby, 1 dobę oraz 1 godz. przed wydarzeniem (proszę sprawdzić foldery SPAM, JUNK).
Zachęcamy do wcześniejszego przetestowania Państwa połączenia:https://mippharma.clickmeeting.com/pacjent-z-chorobami-ukladu-krazenia/connection-tester
W razie problemów z rejestracją lub linkami do webinaru prosimy o kontakt: webinar@mip-pharma.pl.

Nagranie webinaru zostanie udostępnione zarejestrowanym uczestnikom na okres 14 dni, przy czym punkty edukacyjne i zaświadczenia przysługują wyłącznie lekarzom dentystom uczestniczącym w webinarze.

Zaświadczenia o uczestnictwie zostaną do Państwa rozesłane w ciągu 7 dni po webinarium. W razie problemów z otrzymaniem zaświadczenia prosimy o kontakt pod adresem: certyfikaty@mip-pharma.pl.

UDZIAŁ W WEBINARIUM JEST BEZPŁATNY. ORGANIZATORZY PRZEWIDUJĄ PRZYZNANIE UCZESTNIKOM SPOTKANIA 3 PUNKTÓW EDUKACYJNYCH (zgodnie
z rozporządzeniem MZ z dnia 21 lutego 2022 roku w sprawie sposobów dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów).



Treść wykładu:

Stały wzrost zapadalności na choroby układu krążenia oraz coraz bardziej agresywne metody interwencji kardiologicznej, powodują, że coraz częściej stomatolog spotyka się z rozlicznymi problemami, jak należy postąpić, jaki optymalny oraz bezpieczny wariant leczenia należy zaproponować tzw. pacjentowi kardiologicznemu.

Jaki pacjent kardiologiczny może trafić do gabinetu stomatologa?
Przede wszystkim pacjent z rozpoznaną chorobą wieńcową lub po zawale mięśnia sercowego, leczony inwazyjnie (PCI), a więc najczęściej po implantacji stentu, a co z tego wynika, przyjmujący silne leki przeciwpłytkowe z grupy ASA, tiklopidyny lub tropidogrelu. Leki te zapewniają drożność tętnicy wieńcowej, ale istotnie zwiększają ryzyko krwawień, nawet bez żadnej zewnętrznej interwencji. Leki, których chory nie może odstawić nawet na krótki okres czasu, gdyż grozi to ostrą zakrzepicą w stencie ze wszystkimi tego konsekwencjami, do zgonu włącznie.

Inną grupą chorych, których możemy spotkać w gabinecie stomatologicznym, to chorzy po implantacji protez zastawkowych. Chorzy ci muszą z kolei przyjmować leki przeciwkrzepliwe z grupy acenokumerolu, fluidionu lub warfaryny. Leki te w istotny sposób także zwiększają ryzyko krwawień, podobnie jak leki przeciwpłytkowe. Dodatkowym problemem w tej grupie pacjentów są procedury związane z profilaktyką bakteryjnego zapalenia wsierdzia, a więc konieczność odpowiednio zastosowanej antybiotykoterapii.

Niemałym problemem, często wynikającym ze zwykłego stresu samej wizyty u stomatologa są zaburzenia rytmu serca (arytmia) oraz nagłe zmiany wartości ciśnienia tętniczego. Prowadzić to może do destabilizacji hemodynamicznej. Konsekwencją oczywiście będzie odstąpienie od zaplanowanej procedury stomatologicznej.

Rosnącą grupę chorych stanowią także pacjenci po implantacji układu stymulującego serca oraz tzw. kardiowertera-defibrylatora AICD. Chorzy ci tworzą szczególną grupę pacjentów, która wymaga odpowiedniego, często specjalnego podejścia przy wykonywaniu niemal każdej procedury medycznej.

Jak z tymi wymienionymi wyżej problemami sobie radzić?

Kto powinien przygotować pacjenta kardiologicznego do bezpiecznego wykonania procedury stomatologicznej?

Jak należy zorganizować współpracę między stomatologiem a kardiologiem, aby nasz wspólny pacjent, stabilny hemodynamicznie oraz hemostatycznie, mógł wyjść zadowolony po wykonaniu procedury stomatologicznej?

Lokalizacja wydarzenia